PROVE YOUR MOVES

Ninja Challenge League Adult Finals 2023

The Ninja Challenge League Finals sponsored by OZIGRIP is the culmination of the 2023 season.

The top ninjas from Australia and international wildcards competed at The Compound Training Bayswater in Melbourne, Victoria on Saturday, October 7 and Sunday, October 8, 2023.

WATCH LIVE ONLINE:

We also be hosting a modified version of the Australian Ninja Open after the NCL Finals wrapped up. Read all about it here: AUSTRALIAN NINJA OPEN

Rules & Format

The Finals will consist of three stages of competition over the course of the weekend.

The course for the Finals stages will be revealed on the morning of the first day of competition.

Competitors will not be allowed to practice any part of the course unless otherwise specified on the day.

The run order for ALL STAGES will be determined by how many points competitors scored at events throughout the year, with the highest-scoring competitors running later in the day.

Competitors must complete each stage within the designated time limit (where applicable), beginning with Stage One, to progress to the next stage.

If a competitor fails an obstacle on Stage One or Stage Two, they can use the remainder of their time limit to unofficially attempt the remaining obstacles on that stage.

If a competitor falls on Stage Three, they will have three minutes to unofficially attempt the remaining obstacles of Stage Three in that time, if they choose.

If less than 30 competitors in the adult division clear Stage One, then as many non-finishers as needed to reach 30 competitors will advance to Stage Two for unofficial runs, based on furthest-fastest on Stage One.

If less than 15 competitors in the young adult division clear Stage One, then as many non-finishers as needed to reach 15 competitors or 50 per cent of the field (whichever is smaller) will advance to Stage Two for unofficial runs, based on furthest-fastest on Stage One.

If less than 5 competitors in the adult division clear Stage Two, then as many non-finishers as needed to reach 5 competitors will advance to Stage Three for unofficial runs, based on furthest-fastest on Stage Two.

If less than 3 competitors in the young adult division clear Stage Two, then as many non-finishers as needed to reach 3 competitors will advance to Stage Three for unofficial runs, based on furthest-fastest on Stage Two.

An asterisk next to a result means it is an unofficial run, and should not be considered for overall rankings.

NCL Adult Finals 2023: Official Division Awards

Order Name
1 Last Ninja Standing: Tye Beadel
2 Haydyn Reed
3 Ash Campbell

NCL Adult Finals 2023: Adult Male Division Awards

Order Name
1 Last Male Standing: Tye Beadel
2 Haydyn Reed
3 Ash Campbell

NCL Finals 2023: Adult Female Division Awards

Order Name
1 Last Female Standing: Celeste Dixon
2 Keziah Furnell
3 Dee Thompson

NCL Finals 2023: Young Adult Division Awards

Order Name
1 Last Young Adult Standing: Riley Hume
2 Riley Hunt
3 Sonny Axnick

STAGE 3 RESULTS

NCL Finals 2023: Young Adult Division - Stage 3

RankNameStateCheckpointTime
1SONNY AXNICK*YOYO 22:43.44
2RILEY HUME*YOYO 11:54.93
3RILEY HUNT*SALMON BAR1:48.93

NCL Finals 2023: Adult Division - Stage 3

RankNameCheckpointTimeState
1HAYDYN REED*YOYO 61:36.97
2ASH CAMPBELL*YOYO 51:27.43
3JAKE BAKER*YOYO 21:47.04
4TYE BEADELYOYO 21:52.09
5LUKE SCHMITZER*DOOR 20:54.56

STAGE 3 RUN ORDER

Young Adult Division Run Order: Stage 3

OrderCompetitor
1SONNY AXNICK*
2RILEY HUNT*
3RILEY HUME*

Adult Division Run Order: Stage 3

OrderCompetitor
1JAKE BAKER*
2HAYDYN REED*
3ASH CAMPBELL*
4LUKE SCHMITZER*
5TYE BEADEL

STAGE 2 RESULTS

NCL Finals 2023: Young Adult Division - Stage 2

RankNameStateCheckpointTime
1RILEY HUMEVICWIPER 11:29.75
2RILEY HUNTVICWIPER 11:55.16
3ZOE HARKNESS*VICWIPER 12:01.00
4SONNY AXNICKQLDWIPER 12:03.66
5ABBEY CUTTS*QLDWIPER 12:05.56
6TRAVIS CLEARY*QLDWIPER 12:19.13
7AARON KICKBUSH*QLDWIPER 12:23.94
8ALEXANDER COX*VICWIPER 12:28.00
9HAYDEN USSHER*QLDWHEEL 11:53.03
10KALAN VAN DER PUTTEN*QLDCANNONBALL 51:47.69
11ALLY ROGERS*NSWCANNONBALL 41:31.00
12TAYA WRIGHT*SATRAPEZE1:11.06
13SAMUEL EDDY*QLDTICK TOCK0:38.10
14KAHRI WHITBY*WATICK TOCK0:50.00
15ORSON LLOYD*VICTICK TOCK0:59.41

NCL Finals 2023: Adult Division - Stage 2

RankNameCheckpointTimeState
1TYE BEADELFINISH3:59.65VIC
2SAXON JOHNSTONE*CLIFF ARM 22:50.28NSW
3HAYDYN REEDWIPER 11:23.47QLD
4ASH CAMPBELLWIPER 11:25.66VIC
5JAKE BAKERWIPER 11:29.56VIC
6LUKE SCHMITZERWIPER 11:37.90VIC
7SHAUN PETTERWIPER 11:41.12WA
8FRASER SMITHWIPER 11:41.29VIC
9JIM DELDERFIELD*WIPER 11:50.75SA
10MAT REDHOWIPER 11:56.94MY
11CLEM VERTIGAN*WIPER 12:03.57VIC
12JARRYD SUTTON*WIPER 12:13.97SA
13DARREN BAKER*WIPER 12:20.93VIC
14RICKY HOBBSWHEEL 11:56.62NSW
15SIMON MARTIN*WHEEL 12:21.19SA
16JOBIE WRIGHT*CANNONBALL 41:25.68SA
17MICHAEL MISCHEFSKICANNONBALL 30:54.00VIC
18LOCHIE LYDOMCANNONBALL 31:02.84VIC
19CELESTE DIXON*CANNONBALL 31:50.00SA
20KAI SOMERSTRAPEZE0:58.19VIC
21ASHLIN HERBERTTICK TOCK0:32.18VIC
22KEZIAH FURNELL*TICK TOCK0:37.31QLD
23PAUL REID*TICK TOCK0:41.40VIC
24DEREN PEREZTICK TOCK0:49.50GU
25BRODAN GOEPEL*TICK TOCK0:50.53QLD
26KADEEM AARONS*TICK TOCK1:03.66VIC
27YIJIE SHEN*TICK TOCK1:14.13SG
28NOAH BIGGS*CLIFF 60:23.35VIC
29AARON PIETZSCH*CLIFF 40:06.68VIC

STAGE 2 RUN ORDER

Young Adult Division Run Order: Stage 2

OrderCompetitor
1ORSON LLOYD*
2SAMUEL EDDY*
3KAHRI WHITBY*
4ZOE HARKNESS*
5TAYA WRIGHT*
6KALAN VAN DER PUTTEN*
7TRAVIS CLEARY*
8ABBEY CUTTS*
9ALLY ROGERS*
10HAYDEN USSHER*
11ALEXANDER COX*
12AARON KICKBUSH*
13SONNY AXNICK
14RILEY HUNT
15RILEY HUME

Adult Division Run Order: Stage 2

OrderCompetitor
1BRODAN GOEPEL*
2KADEEM AARONS*
3JIM DELDERFIELD*
4KEZIAH FURNELL*
5NOAH BIGGS*
6DARREN BAKER*
7JARRYD SUTTON*
8YIJIE SHEN*
9SAXON JOHNSTONE*
10JOBIE WRIGHT*
11SIMON MARTIN*
12PAUL REID*
13AARON PIETZSCH*
14CLEM VERTIGAN*
15STEVE AXIS*
16CELESTE DIXON*
17JAKE BAKER
18SHAUN PETTER
19ASHLIN HERBERT
20RICKY HOBBS
21KAI SOMERS
22DEREN PEREZ
23MICHAEL MISCHEFSKI
24FRASER SMITH
25MAT REDHO
26HAYDYN REED
27TYE BEADEL
28ASH CAMPBELL
29LOCHIE LYDOM
30LUKE SCHMITZER

STAGE 1 RESULTS

NCL Finals 2023: Young Adult Division - Stage 1

RankNameStateCheckpointTime
1RILEY HUMEVICFINISH2:19.97
2RILEY HUNTVICFINISH2:35.85
3SONNY AXNICKQLDFINISH2:40.00
4ABBEY CUTTSQLDSALOON DOORS2:25.09
5SAMUEL EDDYQLDSALOON DOORS2:50.00
6TRAVIS CLEARYQLDLACHE BOTTLES2:26.56
7ORSON LLOYDVICLACHE BOTTLES2:29.68
8ZOE HARKNESSVICUFO1:55.23
9KAHRI WHITBYWAUFO2:41.10
10AARON KICKBUSHQLDTWISTER DISMOUNT2:43.00
11ALEXANDER COXVICTWISTER HOOK 52:45.00
12TAYA WRIGHTSATWISTER HOOK 42:19.05
13ALLY ROGERSNSWX-GRAB 31:05.03
14KALAN VAN DER PUTTENQLDX-GRAB 31:11.78
15NATE WOODSVICX-GRAB 31:15.50
16HAYDEN USSHERQLDX-GRAB 20:47.00
17SASHA MADZAREVICVICX-GRAB 20:56.56
18THOMAS WINTERBURNSAX-GRAB 21:04.00
19STEVI SEWELLVICX-GRAB 21:08.47
20CHARLI SEWELLVICX-GRAB 21:10.47
21JACK PUMMEROYVICX-GRAB 21:21.35
22ABBY PALMERVICX-GRAB 11:02.56
23ESTHER HARRISSONVICX-GRAB 11:08.55
24KYRA MISCHEFSKIVICX-GRAB 11:12.44
25RORY LANTZVICPEG SLIDER 21:08.84

NCL Finals 2023: Adult Division - Stage 1

RankNameCheckpointTimeState
1MICHAEL MISCHEFSKIFINISH2:00.12VIC
2ASH CAMPBELLFINISH2:04.15VIC
3HAYDYN REEDFINISH2:05.04QLD
4SHAUN PETTERFINISH2:17.16WA
5FRASER SMITHFINISH2:17.68VIC
6LOCHIE LYDOMFINISH2:18.50VIC
7ASHLIN HERBERTFINISH2:19.25VIC
8TYE BEADELFINISH2:21.79VIC
9JAKE BAKERFINISH2:25.35VIC
10KAI SOMERSFINISH2:25.67VIC
11MAT REDHOFINISH2:26.00MY
12LUKE SCHMITZERFINISH2:26.87VIC
13DEREN PEREZFINISH2:31.16GU
14RICKY HOBBSFINISH2:39.99NSW
15CELESTE DIXONWARPED WALL2:40.00SA
16JIM DELDERFIELDSPIDER WALL2:16.91SA
17SAXON JOHNSTONESALOON DOORS1:59.44NSW
18DARREN BAKERSALOON DOORS2:24.81VIC
19JOBIE WRIGHTSALOON DOORS2:30.22SA
20CLEM VERTIGANLACHE BOTTLES2:04.24VIC
21PAUL REIDLACHE BOTTLES2:09.53VIC
22KEZIAH FURNELLLACHE BOTTLES2:17.44QLD
23JARRYD SUTTONLACHE BOTTLES2:26.03SA
24AARON PIETZSCHLACHE BOTTLES2:29.09VIC
25KADEEM AARONSUFO2:05.57VIC
26SIMON MARTINUFO2:10.11SA
27YIJIE SHENUFO2:10.46SG
28BRODAN GOEPELUFO2:11.21QLD
29STEVE AXISUFO2:11.37VIC
30NOAH BIGGSUFO2:16.94VIC
31DEE THOMPSONUFO2:17.00VIC
32TORY PIPERNOUFO2:24.66VIC
33JESSE WELSHUFO2:31.00NSW
34ANDREW COBBUFO2:37.03VIC
35ALEX IZADILACHE CANDLES1:32.08VIC
36MARK RAVILACHE CANDLES2:00.79WA
37VIVEK MISHRALACHE CANDLES2:08.50VIC
38ANTHONY BEADELLACHE CANDLES2:18.40VIC
39ALEXIA POTTER-AYRESLACHE BALLS2:09.29VIC
40BEN SZULCTWISTER DISMOUNT1:44.33QLD
41CHRISTOPHER JONESTWISTER DISMOUNT2:14.38VIC
42ALEC RICHARDSONTWISTER DISMOUNT2:29.43VIC
43DANIEL SMITHTWISTER HOOK 51:46.85VIC
44ALVIN TAN CHONG KWANGTWISTER HOOK 12:10.00SG
45LEONARD HERMAWANX-GRAB 30:53.37VIC
46GILLIAN HOBBSX-GRAB 31:33.28NSW
47DANIEL MASONX-GRAB 20:48.94VIC
48LACHLAN VAGGX-GRAB 20:56.38TAS
49TIMOTHY RESNICKX-GRAB 21:03.91NSW
50RHYS WHITINGX-GRAB 21:20.87SA
51REBECCA GAUCIX-GRAB 21:32.53VIC
52MIMI GOYETTEX-GRAB 21:49.00VIC
53JADE GENETX-GRAB 10:44.97QLD
54JUDITH CARROLLX-GRAB 10:48.84NSW
55LINKIN SALMONX-GRAB 10:52.10VIC
56LINDA BUTTIGIEGX-GRAB 10:55.51VIC
57JOEL RICHARDSONX-GRAB 10:57.00VIC
58LIVIA PRISCO-DURSTX-GRAB 10:59.00VIC
59TASHA PALMERX-GRAB 10:59.16VIC
60SARAH BLACKMOREX-GRAB 10:59.92VIC
61JOSHUA RACHBUCHX-GRAB 11:33.78VIC
62LISA PARKESX-GRAB 11:42.00NSW
63MICHELLE CALLANANX-GRAB 11:52.38VIC
64BLAKE SLATERPEG DISMOUNT0:46.38SA
65HAYLEY BROWNCANDLE DISMOUNT0:14.06VIC
66LACHLAN REEDERSCANDLE DISMOUNT0:16.22VIC
67EMILY CRAWFORDCANDLE 20:23.84VIC

STAGE 1 RUN ORDER

Young Adult Division Run Order: Stage 1

OrderCompetitor
1ESTHER HARRISSON
2KYRA MISCHEFSKI
3ORSON LLOYD
4SAMUEL EDDY
5RORY LANTZ
6KAHRI WHITBY
7NATE WOODS
8JACK PUMMEROY
9ZOE HARKNESS
10CHARLI SEWELL
11TAYA WRIGHT
12KALAN VAN DER PUTTEN
13ABBY PALMER
14TRAVIS CLEARY
15ABBEY CUTTS
16ALLY ROGERS
17THOMAS WINTERBURN
18SONNY AXNICK
19HAYDEN USSHER
20ALEXANDER COX
21AARON KICKBUSH
22STEVI SEWELL
23RILEY HUNT
24RILEY HUME
25SASHA MADZAREVIC

Adult Division Run Order: Stage 1

OrderCompetitor
1LINKIN SALMON
2BLAKE SLATER
3TASHA PALMER
4LINDA BUTTIGIEG
5JOSHUA RACHBUCH
6RHYS WHITING
7TIMOTHY RESNICK
8BRODAN GOEPEL
9EMILY CRAWFORD
10MICHELLE CALLANAN
11LISA PARKES
12SARAH BLACKMORE
13LACHLAN REEDERS
14KADEEM AARONS
15LEONARD HERMAWAN
16REBECCA GAUCI
17GILLIAN HOBBS
18JIM DELDERFIELD
19MIMI GOYETTE
20KEZIAH FURNELL
21ALEC RICHARDSON
22JOEL RICHARDSON
23ALEXIA POTTER-AYRES
24LACHLAN VAGG
25NOAH BIGGS
26JESSE WELSH
27ANTHONY BEADEL
28BEN SZULC
29CHRISTOPHER JONES
30JAKE BAKER
31ANDREW COBB
32DARREN BAKER
33ALEX IZADI
34JARRYD SUTTON
35YIJIE SHEN
36SHAUN PETTER
37HAYLEY BROWN
38ASHLIN HERBERT
39MARK RAVI
40VIVEK MISHRA
41ALVIN TAN CHONG KWANG
42JADE GENET
43SAXON JOHNSTONE
44RICKY HOBBS
45JOBIE WRIGHT
46TORY PIPERNO
47LIVIA PRISCO-DURST
48SIMON MARTIN
49PAUL REID
50DANIEL SMITH
51DANIEL MASON
52JUDITH CARROLL
53AARON PIETZSCH
54KAI SOMERS
55CLEM VERTIGAN
56DEREN PEREZ
57MICHAEL MISCHEFSKI
58STEVE AXIS
59CELESTE DIXON
60FRASER SMITH
61MAT REDHO
62DEE THOMPSON
63HAYDYN REED
64TYE BEADEL
65ASH CAMPBELL
66LOCHIE LYDOM
67LUKE SCHMITZER

Prizes

The following cash prizes are on offer at the event for the top male and female competitor:

The top men and top women at the NCL Finals 2023 will also qualify to compete in the World Ninja League World Championships in the United States in mid-2024.

See the full list of qualified athletes here.

For more information about the World Ninja League, visit www.worldninjaleague.org.

If you have any questions about the Ninja Challenge League’s rules or format, contact the Commissioner directly at commissioner@ninjachallengeleague.com.

*Please note: in the event that competitors are unable to attend the Finals due to testing positive to COVID-19, a full refund will be offered, less the cost of Finals tees if they have been printed already.

© 2024 Ninja Challenge League | Website Design by Twymedia