PROVE YOUR MOVES

Ninja Challenge League Finals 2018

The crown jewel of the Australian ninja calendar, the Ninja Challenge League Finals 2018, sponsored by VIVOBAREFOOT Australia & New Zealand, has ended, but if you missed any of the action, it was filmed and uploaded to our YouTube channel and so you don’t have to miss a thing.

With more than 50 interstate competitors, greater than 30 of Perth’s best ninjas and 11 international ninjas, this year’s Finals was the biggest and best yet.

See the full results here:

NCL Finals 2018: Stage Three Results

Placing Name Result Time
1 Mat Redho Flying Bar Start 5:13.09
2 Jake Murray Flying Bar Start 5:23.62
3 Cameron D'Silva 5th Cliff Hanger 3:10.35
4 Bryson Klein 3rd Cliff Hanger 4:15.84
5 Ashlin Herbert Vertical Limit Start 2:04.59
6 Jon Alexis Jr Unstable Bridge 2:28.64
7 Daniel Mason Unstable Bridge 2:30.35
8 Alex Matthews 3rd Ledge Hold 1:23.60
9 Luke Shelton 3rd Ledge Hold 1:23.71
10 Mike Ravert 2nd Alley Cat 0:07.58
11 Aiden Plummer 1st Alley Cat 0:10.63

NCL Finals 2018: Stage Two Results

Placing Name Result Time
1 Cameron D'Silva Finish 03:08.77
2 Luke Shelton Finish 03:11.79
3 Ashlin Herbert Finish 03:20.61
4 Jake Murray Finish 04:05.80
5 Jon Alexis Jr Finish 04:10.95
6 Aiden Plummer Finish 04:31.49
7 Mike Ravert Finish 04:52.88
8 Daniel Mason Finish 05:00.76
9 Mat Redho Finish 05:05.44
10 Bryson Klein Finish 05:17.76
11 Alex Matthews Finish 05:51.88
12 Joshua O'Sullivan Salmon Pipe 05:26.64
13 Henry Ferrarin Salmon Ladder Finish 06:03.88
14 Olivia Vivian 1st Salmon Ladder Rung 05:35.59
15 Josh Mcmurray Salmon Ladder Start 02:41.53
16 India Henry Salmon Ladder Start 05:08.29
17 Ben Polson Salmon Ladder Start 05:14.89
18 Patrik Stribrny 2nd Spin Grip 02:54.02
19 Leonard Hermawan 2nd Spin Grip 05:31.99
20 Ben Coy 1st Spin Grip 03:27.60
21 Dave Ravi 1st Spin Grip 03:58.20
22 Chris Keswick 1st Spin Grip 04:37.81
23 David Ferraloro V-Wing 05:00.68
24 Tash Sergi V-Wing 05:36.76
25 Nick Patel 2nd Dice Half 04:03.65
26 Gav Wilson 2nd Dice Half 04:30.84
27 Jeremy Soffe 2nd Wingnut 02:08.64
28 Zak Stolz 2nd Wingnut 02:10.64
29 Cameron Mclintock 2nd Wingnut 02:32.17
30 Donny Byrne 2nd Wingnut 02:32.79
31 Matt Filippi 2nd Wingnut 02:39.59
32 Shane Elisara 2nd Wingnut 03:20.96
33 Mike Jovanou 7th Pipe Ring 01:42.15
34 Jack Wilson 7th Pipe Ring 01:46.29
35 Nic Manning 7th Pipe Ring 02:19.92
36 Amos Lam 3rd Pipe Ring 02:45.21
37 Jack Martin 2nd Pipe Ring 01:05.48
38 Brendon Nass 1st H&T Peg 00:17.37
39 Tom Hazell 1st H&T Peg 00:27.73
40 Alvin Tan 2nd Tilting Path 00:06.59
41 Adam Chadburn 2nd Tilting Path 00:18.91
42 Matthew Kirkham 2nd Tilting Path 00:20.57

NCL Finals 2018: Stage One Results

Placing Name Result Time
1 Ashlin Herbert Finish 1:30.17
2 Luke Shelton Finish 1:36.24
3 Josh McMurray Finish 1:39.77
4 Cameron D'Silva Finish 1:42.20
5 Jon Alexis Jr Finish 1:52.33
6 Mike Ravert Finish 1:53.40
7 Ben Coy Finish 2:00.47
8 Aiden Plummer Finish 2:06.04
9 Mike Jovanou Finish 2:06.68
10 Jake Murray Finish 2:09.38
11 Alex Matthews Finish 2:13.20
12 Zak Stolz Finish 2:13.31
13 Donny Byrne Finish 2:15.65
14 Patrik Stribrny Finish 2:17.68
15 Bryson Klein Finish 2:20.28
16 Daniel Mason Finish 2:21.12
17 Nick Patel Finish 2:36.56
18 Jeremy Soffe Finish 2:25.72
19 Leonard Hermawan Finish 2:28.36
20 Chris Keswick Finish 2:29.92
21 Joshua O'Sullivan Finish 2:37.00
22 Olivia Vivian Finish 2:39.33
23 Matt Filippi Finish 02:41.15
24 Mat Redho Finish 02:41.43
25 Brendon Nass Finish 02:41.90
26 Dave Ravi Finish 02:42.81
27 Ben Polson Finish 02:43.29
28 India Henry Finish 02:44.69
29 Amos Lam Finish 02:46.64
30 Alvin Tan Finish 02:47.52
31 Gav Wilson Finish 02:48.72
32 Matthew Kirkham Finish 02:49.80
33 Tom Hazell Finish 03:02.60
34 Shane Elisara Finish 03:03.68
35 David Ferraloro Finish 03:05.24
36 Nic Manning Finish 03:08.84
37 Adam Chadburn Finish 03:13.24
38 Jack Martin Finish 03:13.76
39 Jack Wilson Finish 03:14.32
40 Henry Ferrarin Finish 03:16.08
41 Cameron McLintock Finish 03:23.48
42 Tash Sergi Finish 03:24.33
43 James Felsch 1st Devil Monkey Bar 03:19.12
44 Che Carson 8th Devil Step 02:43.81
45 Trevor Salter 2nd Pendulum 01:57.57
46 James Burrell 2nd Pendulum 02:05.63
47 Mark Ravi 2nd Pendulum 02:12.03
48 Thomas Hantun 2nd Pendulum 02:16.24
49 Steph Magiros 2nd Pendulum 03:10.81
50 Jordan Papandrea Stick Placement 01:25.56
51 Daniel Walker Stick Placement 01:29.80
52 Simon Brown Stick Placement 01:51.92
53 Adam Chatfield Stick Placement 01:52.01
54 Steve Axis Stick Placement 02:01.20
55 Steve Gorak Stick Placement 02:21.12
56 Chris Eves Stick Placement 02:23.01
57 Benjamin Upton Stick Placement 02:26.16
58 Luke Ha Stick Placement 02:28.84
59 Celeste Dixon Stick Placement 02:55.63
60 Jake Baker 2nd Rail Section 01:26.43
61 Brad Manning 2nd Rail Section 01:38.19
62 Matthew Bowles 2nd Rail Section 01:38.63
63 Joel Mattli 2nd Rail Section 01:44.28
64 George Li 2nd Rail Section 01:49.60
65 Muzala Makeche 2nd Rail Section 01:52.33
66 Lucio Battista 2nd Rail Section 02:00.84
67 Perry Oosterlee 2nd Rail Section 02:02.20
68 Angus Lambe 2nd Rail Section 02:04.93
69 Delano Hinds 2nd Rail Section 02:07.72
70 Evan Papalexopoulos 2nd Rail Section 02:10.03
71 Broc Newman 2nd Rail Section 02:13.32
72 Leon Gantert 2nd Rail Section 02:16.21
73 Darren Clark 2nd Rail Section 02:17.24
74 Alarna Haintz 2nd Rail Section 02:31.87
75 Kadeem Aarons 2nd Rail Section 02:52.51
76 Kenneth Elias Stick Pick-up 01:50.00
77 Tori McLarty Stick Pick-up 03:06.19
78 Josh Mcallan 6th Fixed Peg 01:42.72
79 Joanna Taylor 5th Fixed Peg 02:14.45
80 Paul Ranger 12th Peg Hole 01:15.40
81 Miriam Gaulton 12th Peg Hole 02:17.30
82 Loki Kuroi 9th Peg Hole 01:52.92
83 Espen Hjalmby 6th Peg Hole 02:28.80
84 Liam Mckenzie 4th Peg Hole 01:15.35
85 Tamara Caspersz 3rd Peg Hole 01:53.48
86 Natalie Linsdell 1st Peg Hole 01:47.49
87 Michelle Callanan 1st Peg Hole 02:11.56
88 Jade Hawley 2nd Sloth Cannonball 01:07.77
89 Lisa Parkes 2nd Sloth Cannonball 01:32.36
90 Melinda Simcoe 2nd Sloth Cannonball 02:17.85
91 Sonja Dominik 1st Sloth Cannonball 01:12.31
92 Jolene Kelly 1st Sloth Cannonball 01:17.40
93 Kelsey Lea 1st Spider Segment 00:27.44
94 Ben Stewart DNS -
95 Bede Wheatland DNS -

The Finals consisted of three stages of competition over the course of the weekend, with no competitor reaching the fourth stage.

Competitors had to complete each stage within the designated time limits to progress to the next stage.

The following prizes were on offer at the event for the top performers:

The top three men and women also received a pair of exercise shoes and everyday shoes from event sponsor VIVOBAREFOOT Australia & New Zealand.

The following men and women at the NCL Finals 2018 also qualified to compete in the National Ninja League World Championship in the United States in February 15-18,  2019:

NNL World Championship 2019: Male Qualifiers

Order Name
1 Cameron D'Silva
2 Ashlin Herbert
3 Joshua O'Sullivan
4 Henry Ferrarin
5 Ben Polson
6 Leonard Hermawan
7 Ben Coy
8 Chris Keswick
9 David Ferraloro
10 Nick Patel
11 Amos Lam
12 Jack Martin
13 Brendon Nass
14 Tom Hazell
15 Alvin Tan CK

NNL World Championship 2019: Female Qualifiers

Order Name
1 Olivia Vivian
2 Tash Sergi
3 Celeste Dixon
4 Joanna Taylor
5 Natalie Linsdell
6 Michelle Callanan
7 Jade Hawley

Jake Murray, Jon Alexis Jr and Lisa Parkes have already qualified for the NNL World Championship, so their places were passed to the next eligible competitor.

The Ninja Challenge League Finals will return in 2019 – keep checking for updates as we announce how you can qualify for next year’s event.

© 2019 Ninja Challenge League | Website Design by Bryce Twyman