PROVE YOUR MOVES

Ninja Challenge League Finals 2017

The NCL Finals 2017 was a landmark event in Ninja Challenge League history, with more than 20 interstate competitors joining a stacked field of locals and two international wildcards – the Grocery Ninja Matt Walrath and the Real Life Ninja himself, Drew Drechsel.

A record 28 competitors completed Stage One, including the first female finisher, India Henry, while Drew Drechsel beat out Perth woodworker Jake Sawyer for the fastest time by less than a second.

Stage Two proved to be a bloodbath, with the new Hanging Rock to Circuit Board combination taking out 24 of the 28 competitors.

Only Perth locals Donny Byrne and Luke Shelton, Melbourne osteopath Daniel Mason and Drechsel were able to make it to the fourth obstacle.

Byrne, the first to clear the Circuit Board, ended up the Last Ninja Standing by successfully making a jump on the beefed up Salmon Ladder after those that followed were unable to best his effort, with Drechsel’s unfamiliarity with the particulars of this Salmon Ladder bar proving his undoing.

Stage Two proved to be insurmountable for all of the competitors, but it only made them hungrier to return and prove themselves against the undefeated Ninja Challenge course.

This was also the first year that the Ninja Challenge League was officially aligned with the National Ninja League, with the top seven men and top three women qualifying for the World Finals at Ninja Quest in Georgia, USA.

To see how Australia’s ninjas performed at the World Finals, check out the results here.

See the full results from Stage One and Two below!

NCL Finals 2017: Stage Two Results

Placing Name Result Time
1 Donny Byrne 1st Salmon Ladder Jump 5:51.18
2 Drew Drechsel Salmon Ladder Start 5:53.97
3 Luke Shelton 4th Pipe 5:01.59
4 Daniel Mason 2nd Bungee Ball 3:46.29
5 Josh McMurray Circuit Dismount 2:19.88
6 Shaun McCarthy Circuit Dismount 3:09.17
7 Ashlin Herbert 3rd Circuit 2:09.57
8 Ben Leeper 3rd Circuit 2:59.24
9 Cody Thomas 3rd Circuit 3:09.63
10 Adam Chatfield 3rd Circuit 3:52.49
11 Jake Baker 2nd Circuit 2:23.63
12 Rob Sandover 2nd Circuit 2:30.43
13 Gav Wilson 2nd Circuit 2:30.43
14 Jeremy Soffe 2nd Circuit 2:38.78
15 Jake Sawyer 2nd Circuit 2:41.08
16 Matthew Bowles 2nd Circuit 2:45.54
17 Chris Keswick 2nd Circuit 2:52.28
18 Will Eden 2nd Circuit 2:58.70
19 Douglas Lewin 2nd Circuit 3:03.48
20 India Henry 2nd Circuit 3:08.83
21 Dave Ravi 2nd Circuit 3:31.56
22 Ben Polson 2nd Circuit 3:43.07
23 David Ferraloro 1st Circuit 2:33.94
24 Darran Power 8th H.R. Hold 2:07.57
25 Brayden Dorotich 6th H.R. Hold 1:33.47
26 Kenny Elias 2nd H.R. Hold 1:51.33
27 Jim Delderfield 16th Peg 0:51.65
28 Matt Walker 1st Tilting Path 0:05.69

NCL Finals 2017: Stage One Results

Placing Name Result Time
1 Drew Drechsel Finish 1:21.27
2 Jake Sawyer Finish 1:21.69
3 Josh McMurray Finish 1:30.45
4 Luke Shelton Finish 1:43.85
5 Ashlin Herbert Finish 1:49.13
6 Gav Wilson Finish 1:53.59
7 Adam Chatfield Finish 1:55.97
8 Jim Delderfield Finish 1:55.99
9 Rob Sandover Finish 1:57.96
10 Cody Thomas Finish 2:04.54
11 Daniel Mason Finish 2:05.53
12 Ben Polson Finish 2:07.98
13 Will Eden Finish 2:14.24
14 Donny Byrne Finish 2:15.88
15 Matthew Bowles Finish 2:17.54
16 Matt Walker Finish 2:20.61
17 Shaun McCarthy Finish 2:21.25
18 Brayden Dorotch Finish 2:29.93
19 Jake Baker Finish 2:30.07
20 Chris Keswick Finish 2:30.27
21 Ben Leeper Finish 2:36.99
22 Darran Power Finish 2:38.89
23 David Ferraloro Finish 2:42.52
24 Dave Ravi Finish 2:42.98
25 Jeremy Soffe Finish 2:43.89
26 Douglas Lewin Finish 2:53.10
27 India Henry Finish 2:59.30
28 Kenny Elias Finish 3:03.63
29 Caitlin Hagdorn 2nd Cone 2:31.09
30 Alex Matthews 1st Cone 1:44.73
31 Stu Hawkins 2nd Rings 1:19.54
32 Amos Lam 2nd Rings 1:35.56
33 Mike Jovanou 2nd Rings 1:41.47
34 Damon Grace 2nd Limbo Pole 1:49.10
35 Matthew Kirkham 2nd rail Section 1:34.06
36 Ben Coy 2nd Rail Section 1:45.91
37 Mark Ravi 13th Peg Hole 1:30.94
38 James Felsch 11th Peg Hole 1:34.85
39 Paul Ranger 9th Peg Hole 1:43.49
40 Clem Vertigan 8th Peg Hole 1:19.23
41 Matt Walrath 8th Peg Hole 1:28.07
42 Joanna Taylor 8th Peg Hole 2:06.15
43 Leonard Hermawan 7th Peg Hole 1:43.69
44 Celeste Dixon 5th Peg Hole 1:54.59
45 Steph Magiros 5th Peg Hole 2:13.78
46 Nat Deegan 4th Peg Hole 1:35.73
47 Paul Cashion 3rd Peg Hole 1:45.12
48 Tash Sergi 1st Peg Hole 1:34.54
49 Emma Teede 1st Peg Hole 2:02.36
50 Georgia Bonora 1st Peg Hole 2:13.16
51 Larn Haintz Mobile Pegs Start 01:37.74
52 Natalie Linsdell 2nd Cannonball 0:52.93
53 Betsy Burnett 2nd Cannonball 1:20.06
54 Gabriella Chvojka 2nd Rope 1:18.77
55 Shannon Ducker 1st Rope 0:40.91
© 2019 Ninja Challenge League | Website Design by Bryce Twyman